Susi seurasi lenkkeilijää eikä poistunut pihalta – eläin lopetettiin poliisin määräyksellä

Susi ei osoittanut ihmisarkuutta. (Kuvituskuva Fotolia)

Poliisi arvioi, että suden käytös aiheutti vakavan vaaran ihmisen hengelle ja terveydelle.

SUSI Länsi-Uudenmaan poliisi joutui antamaan lopettamismääräyksen ihmiselle vakavaa vaaraa aiheuttaneesta sudesta perjantaina 14.3. Raaseporissa. Lopetuksen teki suurriistavirka-aputoimija poliisin määräykseen perustuen.

Perjantaina illalla susi oli seurannut alueella asuvaa lenkkeilijää ja tämän ulkoiluttamaa koiraa lähietäisyydeltä. Kun lenkkeilijä oli päässyt kotiin, susi ei poistunut paikalta, vaan jäi kodin pihapiiriin. Susi oli nähty samalla alueella myös aikaisemmin päivällä.

− Susi lähestyi myös poliisipartiota, joka asiasta saadun ilmoituksen jälkeen saapui paikalle. Partio pyrki karkottamaan sutta paikalta esimerkiksi valoin ja äänin, mutta tällä ei ollut siihen vaikutusta, kuvaa komisario Markus Ramstedt.

Susi ei osoittanut ihmisarkuutta. Poliisi arvioi, että sen käytös aiheutti vakavan vaaran ihmisen hengelle ja terveydelle. Tästä syystä poliisi teki päätöksen suden lopettamisesta. Poliisi pyysi ja sai tilanteessa suurriistavirka-apua paikallisen riistanhoitoyhdistyksen SRVA-toimijoilta.

Koska sudella oli turkissaan laikkuja, joissa ei kasvanut karvoja, on todennäköistä, että sudella oli kapi. Lopetettu eläin toimitetaan Ruokavirastolle tutkimuksiin.

Lue myös: Poliisi lopetti ihmiselle vaarallisen suden – ”Lähestyi ihmisiä alle kymmenen metrin etäisyydelle toistuvasti”

Kommentoi Facebookissa