Mopo ja harjakone törmäsivät – ilman kypärää olleet nuoret loukkaantuivat vakavasti

Kevät tuo kaduille myös lakaisukoneet. (Kuvituskuva Fotolia)

Harjakoneen kääntyessä vasemmalle pihaan, oli ajoneuvoja ohittanut mopo törmännyt sen etuosaan.

LIIKENNETURVALLISUUS Hämeen poliisi sai Hämeenlinnassa lauantaina 22.3.2025 klo 17 hätäkeskukselta tehtävän Lautatarhankadulle, jossa oli tapahtunut liikenneonnettomuus. Kaksi alle 18-vuotiasta nuorta miestä olivat törmänneet harjakoneeseen mopolla ja kummallakaan ei ollut kypärää päässä.

Tapahtumapaikalla partiolle selvisi puhutuksissa, että harjakone ajoi ensimmäisenä perässään kaksi kuorma-autoa. Harjakoneen kääntyessä kulkusuunnassaan vasemmalle kiinteistön pihaan, oli ajoneuvoja ohittanut mopo törmännyt harjakoneen etuosaan.

Molemmat nuoret loukkaantuivat vakavasti ja heidät kuljetettiin sairaalaan. Poliisi tutkii asiaa muun muassa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja törkeänä vammantuottamuksena.

Lue myös: Ennätysmäärä liikennekäytöstä poistettuja ajoneuvoja jäi kiinni – ajaminen voi tulla kalliiksi

Kommentoi Facebookissa